Muzyka
 
Musica Electronica Nova - Tożsamość / Identity - 2017-05-19 17:00:00

Musica Electronica Nova - Tożsamość / Identity

Grają: Gość specjalny: John Zorn

start: 2017-05-19 17:00:00
miejsce: Wrocław
Electronic
wybieram się (0)

Tożsamość człowieka w XXI wieku staje się coraz bardziej nieuchwytna. Podróże, migracje i różnorodne doświadczenia zawodowe kształtują naszą tożsamość i czynią ją jeszcze bardziej złożoną. Podobnie dzieje się w muzyce: twórcy otwierają się na różne wpływy, poszczególne dziedziny sztuki się przenikają, a kompozytorzy tworzą własne, nowe formy, w których przekraczają dotychczas przyjęte granice. Kim są dzisiejsi artyści? Czym obecnie jest instrument? Próbę odpowiedzi na te pytania podejmie 8. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej Musica Electronica Nova, odbywający się we Wrocławiu od 19 do 27 maja 2017 r. pod hasłem „Tożsamość”. Organizatorem festiwalu jest Narodowe Forum Muzyki.

Centralną postacią festiwalu będzie amerykański kompozytor John Zorn – artysta, który ma na swoim koncie ponad czterysta płyt; niespokojny duch, który konsekwentnie unika kategoryzacji. Tym razem zaprezentowane zostaną publiczności jego cztery oblicza: Zorn – kompozytor muzyki symfonicznej (utwory wykona NFM Filharmonia Wrocławska), twórca muzyki do filmów eksperymentalnych, autor kompozycji dla zespołu The Gnostic Trio, w których łączy jazz z archaizującym mistycyzmem, a także… organista. Zorn, znany głównie jako saksofonista, będzie improwizował na organach w duecie z artystką sceny elektronicznej, Ikue Mori.

Ponadto gościem festiwalu będzie legenda muzyki elektroakustycznej – François Bayle, którego kompozycje zostaną wykonane podczas koncertu KNM Ensemble Berlin. Utwory artysty będą prezentowane również w ramach AKUSMA FORUM, cyklu, w którym pogrążeni w ciemnościach słuchacze kontemplują muzykę płynącą z głośników, siedząc na wygodnych pufach. Każda z sesji AKUSMA FORUM programowana jest przez innego kuratora, dzięki czemu cykl ukazuje różnorodne tożsamości współczesnej muzyki elektronicznej.

Tożsamość muzyki będą w swoich dziełach redefiniować twórcy młodego pokolenia. Usłyszymy zespół Postensemble, sięgający po multimedia i elementy performance’u, oraz Rafała Zalecha, twórcę extended viola – hybrydycznego instrumentu łączącego cechy akustycznej altówki oraz kontrolera warstwy elektronicznej. Z kolei podczas koncertu LutosAir Quintet prezentowane będą prace wideo z 17. Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2017 DRAFT SYSTEMS, a w ramach projektu Music Masters on Air – dzieła młodych kompozytorów z Europy podejmujące w tym roku temat problemów tożsamościowych (hasłem tej edycji projektu jest „Muzyka i wygnanie”).

W tym roku w prawdziwie wielkim stylu z festiwalem żegna się jego dyrektor artystyczna Elżbieta Sikora, która tę funkcję sprawowała od 2011 r. Jej kompozycje Sonosphère III. Symfonia Wrocławska i Sonosphère IV. Symfonia Wrocławska podejmą dialog z typową sytuacją koncertową. Muzyka będzie rozbrzmiewać już we foyer gmachu NFM i wprowadzi publiczność na salę koncertową, gdzie orkiestra będzie już grała, tak jakby grała tam od zawsze. Gdy publiczność zajmie miejsca, przestrzeń wciąż będzie spełniać ważną rolę dzięki specjalnemu rozmieszczeniu muzyków oraz wielokanałowej projekcji dźwięku.

Tegoroczna edycja festiwalu Musica Electronica Nova jest niepowtarzalną okazją, by odkryć w sobie tożsamość miłośnika współczesnej muzyki elektronicznej.

PROGRAM FESTIWALUKomentarze

Chcesz dodać komentarz? Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz jeszcze własnego konta.

Skojarzenia

pomoc
zamknij

Bądź częścią imprezy i podziel się muzyką!
Co chciałbyś usłyszeć na tej imprezie?
Dowiedz się więcej | FAQ

Wklej i słuchaj!
Wklej linka z SoundCloud, YouTube lub Muno.pl.

Musica Electronica Nova - Tożsamość / Identity:

Polecamy: Wrocław

Korzystanie z witryny muno.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.