Muzyka
 

'Eskulap był wypełniony po brzegi, w każdym rogu tłoczyły się młode ciała' - Neil Landstrumm wspomina poznańskie Tresory

news
06 Gru 2017 16:00

Tagi: technosoul

 
'Eskulap był wypełniony po brzegi, w każdym rogu tłoczyły się młode ciała' - Neil Landstrumm wspomina poznańskie Tresory

Artysta już w piątek wystąpi w klubie Projekt LAB na imprezie Technosoul. Przed tym wydarzeniem podzielił się z wspomnieniami z legendarnych imprez techno w Poznaniu z lat 90-tych.

Nadchodzi kolejny "takeover" ekipy Technosoul w Poznaniu, z kolejnym niesamowitym gościem. Tym razem jest to legendarne w Poznaniu nazwisko, Neil Landstrumm. Neil dał się poznać w stolicy Wielkopolski już w latach 90-tych, na słynnych imprezach Tresor Nights w Eskulapie. Jak artysta wspomina tamte czasy? Przekonajcie się sami...

Poproszono mnie o napisanie kilku słów o pierwszych wizytach w Poznaniu. Będąc szczerym, te wspomnienia teraz wydają się trochę smutne, połączenie bycia na pierwszej linii wojny z ecstasy i bycia w wirze nieustannej podróży po świecie, grając non-stop na imprezach techno. Byłem wtedy 24-godzinnym imprezowiczem.

Wiedziałem, że płyty z Tresor Records są dobrze odbierane w Polsce, a brzmienie no future / brighton techno cieszy się dużą popularnością. Zawsze uważałem, że to bardzo fajne, że nasze płyty były sprzedawane jako kasety na polski rynek, sam wciąż mam jedną na półce w domu. W tamtym czasie spotkałem kilku hardych Polaków, którzy podróżowali z Poznania, żeby zobaczyć mnie i Cristiana Vogela w oryginalnej tresorowej piwnicy. Te kilka przyjaznych osób, ochoczo częstujących nas wódką sprawiło, że zdecydowanie chcieliśmy pojechać do Poznania i zobaczyć jak bawią się tam ludzie.

Okazja do podróży do Polski pojawiła się jakoś w późnych latach 90-tych... może to był 1997 po wydaniu "Bedroom and Cities", a może po "Understanding Disinformation", nie mogę sobie przypomnieć, ale zaproszenie nadeszło, a ja byłem ciekawy jaki jest ten kraj. Postkomunistyczne państwo w Europie Wschodniej wydawało się całkiem egzotyczne dla kogoś, kto dorastał w Szkocji. Pamiętam, że pociąg z Berlina wlókł się niemiłosiernie. Host imprezy, Pan Czubala był bardzo podekscytowany na mój dj set i żeby pokazać mi co Poznań ma do zaoferowania. Eskulap był wypełniony po brzegi, w każdym rogu tłoczyły się młode ciała, a zamieszanie było ogromne. Byłem podekscytowany grając tam, dla tłumu spragnionego najbardziej eksperymentalnej, tanecznej muzyki techno jaką tylko mogłem na nich zrzucić. Nigdy nie byłem świetnym didżejem, bardziej live performerem i producentem, ale to była ta jedna okazja, kiedy czułem się jak w domu i dobrze się bawiłem, nie będąc za bardzo świadomy tego co robię. Pamiętam niekończący się strumień ludzi przedstawiających się, ściskających mnie i częstujących coraz większą i większą ilością wódki, "nie" nie było opcją. Zdecydowanie pamiętam jak piękne były polskie dziewczyny, z ich wysokimi kośćmi policzkowymi i ujmującymi uśmiechami, nie bojącymi się przywitać i zaangażować mnie w poważną rozmowę. To był szczyt popularności marki Tresor i oryginalnego klubu Tresor w Berlinie. Wtedy też producenci z UK byli na szczycie i stali za wydawnictwami Tresora, które sprzedawały się w wielkim nakładzie, płyta za płytą.

Myślę, że jedna z rzeczy, która we mnie utkwiła to jak szczerzy i rzeczowi byli ludzie z Poznania i jak szczera była ich miłość do muzyki. Była tam pasja, jak i świadomość dotycząca wydawnictw i sceny. Jasne, grałem w wielu krajach i na wielu imprezach, ale Polska ma szczególne miejsce w moim sercu.

Miło wspominam też, że następnego dnia na stacji zaczepiła mnie dziewczyna z plakatem z imprezy. Czekała w pobliżu pociągu tylko po to, żebym zostawił na nim swój autograf. Byłem tym bardzo poruszony...

Neil Landstrumm

Zobacz również

Skojarzenia

pomoc
zamknij

Podziel się muzyką! Jaki utwór lub set kojarzy Ci się z tym newsem?
Stwórz z nami muzyczną playlistę i słuchaj propozycji innych czytelników!
Dowiedz się więcej | FAQ

Wklej i słuchaj!
Wklej linka z SoundCloud, YouTube lub Muno.pl.

Ostatnie newsy

pokaż więcej

Hot newsy

z ostatnich 30 dni

Korzystanie z witryny muno.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.