Sroczynski - Sroczyński Prus - Take Me To Kongo EP

23 Paź 2013 14:13

artysta: Sroczynski
wytwórnia: Sensefloor
gatunek: Afro beat, Electronic, Techno
kraj: Polska
ocena: 5/5
data wydania: 21 paź 2013

Autor: Pavelo

Ocena muno: 5/5

Utwory

01. Above Lake feat. Marek Pospieszalski

02. Feed Eat

03. Take Me To Kongo

Wyobraźcie sobie, że macie przed sobą stado metalowych rur i kranów, koło nóg stoją jakieś blaszane beczki, a rękach trzymacie dwie drewniane pałki i na tym ciekawym instrumentarium próbujecie grać afrykańskie rytmy. Co może z tego wyniknąć? Raczej nic dobrego, chyba, że macie wyjątkowy talent muzyczny i zamiast kakofonicznej awangardy uzyskujecie istotnie rytmiczne melodie. Jest jeszcze jedna opcja – tworzycie duet Sroczyński Prus i właśnie wydaliście EPkę ‘Take Me To Kongo’.

Ten cały szałowy wstęp traktujcie z przymrużeniem oka – przecież oprócz kranów, słychać jeszcze wyedytowane do granic wokale i ciepłe dźwiękowe plamy zbliżające nasze afrykańskie rytmy w stronę muzyki techno. Techno, które chcielibyście słyszeć w taksówce jadąc na, bądź wracając z imprezy w klimatycznym, surowym miejscu, w którym do muzyki się tańczy i równocześnie silnie przeżywa wewnętrz. Tak też postanowiłem sobie wymyślić nazwę dla tego intrygującego muzycznego mariażu i ochrzcić ‘Take Me To Kongo’ mianem przedstawiciela nurtu intelligent afro techno.

Tych jednak, którzy niekoniecznie przepadają za korzenną muzyką czarnych braci uspokajam – daleko tym kompozycjom do wyszukiwanych na nigeryjskich bazarach zbiorów z afro beatem. Mimo tego trudno nie oprzeć się wrażeniu, że puszczanie oka w kierunku tamtejszych rejonów jest wyczuwalnie od pierwszego momentu. Efekt ten wzmacnia lekko połamany rytm, tworzący ciekawe struktury, przełamywany co rusz dźwiękami dęciaków (nieoceniony udział Marka Pospieszalskiego) i na wpół ironicznymi tekstami wyśpiewywanymi przez Ewę Prus. Coś pięknego.

Pamiętam, że kiedy label Sensefloor zaczynał swoją działalność podszedłem do tego na zasadzie „ok, a czemu nie”. Teraz jednak jestem prawie pewien, że wraz z rozwojem swojego katalogu, Sensefloor może stać się silnym graczem pozostającym w czołówce. Nie tylko polskiej.

Tekst: Paweł Wójcicki
Komentarze

Chcesz dodać komentarz? Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz jeszcze własnego konta.

Najnowsze recenzje

Najwyżej oceniane

Korzystanie z witryny muno.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.